حفظ ایمنی و آسایش خانه در برابر ویروس کرونا 

با شیوع کرونا و رواج واکسن های ضد ویروس، متخصصان اظهار داشتند که مصونیت افراد از بیماری در جهان می تواند تا سال ۲۰۲۲ یا بعد ازآن طول بکشد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کنند که حتی پس از واکسیناسیون کامل، مردم باید همچنان از ماندن در شلوغی و فضای کم تهویه خارج از خانه خود داری کنند. علاوه بر این باید در ملاعام به ماسک زدن ادامه دهند.  ۶ فوت (۱٫۸ متر) از یکدیگر فاصله داشته باشند.

طبق اظهارات CDC، واکسیناسیون کامل تنها زمانی موثر است که دو هفته پس از دوز بعدی واکسن دو-دوزه یا دو هفته بعد از اولین دوز واکسن یک-دوزه باشد. قبل از آن دوران، باید همان احتیاط های قبلی را که برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام می داده اید را رعایت کنید.

این  اطلاعات به روز رسانی شده است. و به این معنی است که مردم هنوز هم برای حفظ امنیت خود باید بیشتر در خانه بمانند. هم چنین بدان معنی است که باید مطمئن باشید که حضور در خانه واقعاً شما را در امنیت، سلامت و راحتی نگه می دارد.

هوای پاک

انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات موجود در هوا انجام می شود. برای اطمینان از پاک سازی مداوم هوای داخل خانه می توانید از تصفیه کننده های قابل حمل هوا استفاده کنید. CDC، استفاده از این تجهیزات را در برنامه های مراقبت از کودکان توصیه می کند. از این رو این ابزارها باید موثر باشند. CDC هم چنین بازنگه داشتن پنجره ها را تا هر زمان ممکن توصیه می کند.

می توانید با قرار دادن گیاهان آپارتمانی در هر جای خانه، از جمله آشپزخانه و دستشویی، به اثر بخشی بیشتر دستگاه های تمیز کننده ی هوا کمک کنید. مطالعات ناسا نشان می دهد که گیاهان آپارتمانی به سم زدایی هوا کمک می کنند. گیاهان داخل خانه به شما این روحیه را می دهند که احساس کنید در خارج از منزل هستید. ازین رو باعث بهبود روحیه شما نیز می شوند. علاوه بر این، مراقبت از فضای سبز هر روز بر حس هدفمندی و تحقق نیاز های شما می افزاید. این لذت های کوچک به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند.

کیفیت هوا در خانه و میزان راحتی شما نیز با توجه به دمای مناسب هوا تعیین می شود. سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع باید شما را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه دارد. حواستان باشد که گرم کننده  و کولر خود را با بازرسی منظم توسط افراد حرفه ای، حفظ و نگه داری کنید. این کار، زحمت شما را برای تعمیرات هول هولکی یا تعویض های اضطراری نجات می دهد. سیستم های گرمایشی و تهویه نا کار آمد، هزینه ی قبض بیشتری روی دست شما می گذارد.

راهنمای بهداشتی خدمات دهندگان در منزل

تهویه مطبوع، گرمایش، لوله کشی و خدمات برقی، معمول ترین نیازهایی هستند که شما را مجبور می کند از خدمات حرفه ای استفاده کنید. در طول همه گیری(پاندمیک)، باید پروتکل های CDC را برای دریافت خدمات یا تعمیرات خانگی رعایت کنید.

این موضوع را با شرکت ارائه دهنده خدمات چک کنید. مثلا این که آیا نیرو های آنان از پروتکل های همه گیری پیروی می کنند. یا اینکه آیا آنها کارگران را از نظر کرونا  قبل از استخدام، غربال می کنند. برای کوتاه کردن زمانی که ارائه دهنده ی خدمات در خانه ی شما سپری می کند، از قبل، به صورت آنلاین جزئیات کار را برای آن ها توضیح دهید. و برای آن ها عکس ارسال کنید. حواستان باشد که ارائه دهنده خدمات در طول کار ماسک داشته باشند. و در صورتی که ماسک خود را خیس یا کثیف کردند ماسک اضافی به همراه داشته باشد.

توصیه های مهم

اگر کسی در خانه است که جزء افراد پرخطر در ابتلا به کرونا است، مانند افراد مسن یا کسی که دارای شرایط خاص پزشکی است، مطمئن شوید که در طول زمان کار، خارج از خانه و در مکانی امن است.

در هنگام بازدید کاری، پنجره ها را باز نگه دارید. همه ی افراد در خانه باید ماسک بزنند. تعاملات با ارائه دهنده ی خدمات را به یک نفر محدود کنید. افراد باید شش فوت یا بیشتر، از سرویس دهنده فاصله داشته باشند. در صورت امکان، سایر اعضای خانه باید در اتاق دیگری بمانند.

بهتر است پرداخت، بدون لمس پول و به صورت آنلاین انجام شود. اگر این امکان وجود ندارد، بلافاصله پس از دست زدن به پول، کارت یا جای کارتی، دستان خود را ۲۰ ثانیه با آب و صابون یا شوینده بشویید.

پس از رفتن نیروی خدماتی از خانه، اتاق هایی را که در آن بوده را کاملا تمیز و ضد عفونی کنید، تمام سطوح را تمیز کنید.

خانه پناهگاه شماست

در میان این خطرات و ترس از  همه گیری، خانه پناهگاه است. خانه جایی است که می توانید برای راحتی به آن پناه ببرید.  در آنجا بیشترین احساس امنیت را داشته باشید. به نظر می رسد باید مدتی را در مقر خود بمانید چرا که دانشمندان هنوز در حال رقابت برای مقابله با چالش های نسخه های جدید کرونا هستند که در سراسر جهان ظاهر شده. هیچ تضمینی در برابر ظهور انواع جدید تر این ویروس در آینده وجود ندارد.

در صورتی که پناهگاه خود را از ورود هر گونه ویروس کرونای جهش یافته، ایمن نگه دارید؛ شرایط بهتر خواهد شد. در دوران کرونا، هرگز نباید در محافظت از خانه و مراقبت از خود بیش از حد معمول وسواس به خرج دهید.